Université Paris

Université Paris

Na drugim roku studiów zdecydowałam się wyjechać na wymianę w ramach programu ERASMUS. Dostałam się na Université Paris 13 w Villetaneuse, pod Paryżem. Spędziłam tam cały rok akademicki i nie żałuję ani jednego dnia. Zajęcia były zorganizowane dość ciekawie (choć muszę przyznać że podejście do języka francuskiego jako ojczystego różni się znacznie od tego, w jaki sposób uczymy się w Polsce, więc czasami miałam pewne trudności).

Przede wszystkim jednak miałam możliwość zetknięcia się z żywym językiem – na ulicy, w sklepie, wśród znajomych na uczelni.

Mogłam zwiedzić Paryż, a nawet żyć w tym mieście, o którym wręcz nie śmiałam marzyć – każdy turysta wie, jak drogi jest Paryż. Oferta kulturalna jest tam niezmiernie wielka – mnóstwo kin i teatrów, najsłynniejsze europejskie muzea, do których wstęp dla studentów jest najczęściej całkowicie darmowy. Przy tym Francja, leżąca w centrum naszego kontynentu, oferuje fantastyczne możliwości komunikacji z innymi zachodnioeuropejskimi krajami. Udało mi się dzięki temu zwiedzić także Portugalię, Hiszpanię, Belgię i Holandię.

Najważniejszą jednak częścią wymiany był dla mnie kontakt z ludźmi z całego świata, nawet z Brazylii czy Chin. Przyjaźnie, które nawiązałam w Paryżu, trwają do teraz, wciąż piszemy do siebie i odwiedzamy się w miarę możliwości. Wyjazd niezmiernie poszerzył moje horyzonty, pokazał, że świat nie ogranicza się do mojego domu, mojego miasta czy mojego kraju, że ma wiele więcej do zaoferowania i, co najważniejsze, jest jak najbardziej osiągalny. Nigdy nie czułam tak dużej odwagi do podejmowania wyzwań i tak wielkiej wiary, że wszystko uda mi się osiągnąć.

A wszystko to za unijne pieniądze ;).

Dorota Choińska
(Język francuski stosowany, z hiszpańskim)