Erasmus+ w podparyskim mieście Villetaneuse

Erasmus+ w podparyskim mieście Villetaneuse

Podczas semestru zimowego trzeciego roku studiów byłem na wymianie w ramach programu Erasmus+ w podparyskim mieście Villetaneuse. Od pierwszych dni września do połowy stycznia uczęszczałem na zajęcia na Université Paris 13, jednym z trzynastu uniwersytetów powstałych wskutek podziału Sorbony po 1968 roku. Wybrałem ciekawe przedmioty, a niektóre z nich były dla mnie nie lada wyzwaniem, na przykład tłumaczenia literackie z francuskiego na hiszpański i odwrotnie. Taka praca w obrębie dwóch języków obcych to bardzo rozwijające doświadczenie!

Jako że Erasmus to nie tylko studiowanie, miałem okazję zobaczyć jak wygląda życie a la française, stanąć koło Żelaznej Damy i zwiedzić wiele miejsc historycznych i kulturalnych, które do tej pory znane mi były tylko w teorii. Oprócz samego Paryża, podziwiałem także kilka miast normandzkiego wybrzeża oraz znane z kiru i musztardy Dijon. Dużo zawdzięczam wspaniałym ludziom z uczelnianego stowarzyszenia JEM Erasmus Paris 13, które pomagało nam, zagranicznym studentom, stawiać pierwsze kroki we Francji, załatwiać formalności, a także organizowało wiele wydarzeń towarzysko-kulturalnych.

Co mogę dodać na koniec? Rejs statkiem po Sekwanie podczas zachodu słońca w towarzystwie znajomych z różnych części świata to jeden z najlepszych momentów wyjazdu, które będę wspominał z uśmiechem do końca życia!

Adrian Wigda
(Język francuski stosowany, z hiszpańskim)