NOC ANGLISTÓW

NOC ANGLISTÓW

Angliści z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają na Noc Anglistów, która odbędzie się już 25 listopada!

Noc Anglistów to ogólnopolska akcja przygotowana przez ośrodki anglistyczne z całej Polski. W ramach jej programu odbędzie się ponad 100 niezwykłych wydarzeń – część z nich stacjonarnie (w 12 miastach), inne dostępne będą online. Białostoccy Angliści, którzy w akcji uczestniczą po raz pierwszy, w tym roku przygotowali następujące wydarzenia stacjonarne i wykład online:

1. William Shakespeare’s „King Lear”. Readers’ Theatre (WYDARZENIE STACJONARNE)

Dr Dorota Guzowska i studenci III roku filologii angielskiej zapraszają na adaptację sztuki Williama Szekspira „Król Lear” w formule teatru czytanego. Zredukowanie do minimum ruchu scenicznego, scenografii i kostiumów przekierowuje uwagę na słowo. Uwspółcześniony język ułatwia zrozumienie przedstawianej treści oraz pozwala młodemu widzowi docenić ponadczasowe przesłanie sztuki.

Dla kogo? Liceum, dorośli
Gdzie? ul. Liniarskiego 3, sala 26
Kiedy? 17.00 – 18.00
Język: angielski
Limit miejsc: 30
Zapisy: guzowska@uwb.edu.pl

2. „Po co popkulturze amerykańscy bitnicy? – Jack Kerouac, Allen Ginsberg i William S. Burroughs w filmach i grach wideo” (WYDARZENIE STACJONARNE)

Dr Tomasz Sawczuk i uczestnicy warsztatu przyjrzą się kojarzonemu z latami 50. XX wieku ruchowi bitników, który na zawsze przemienił oblicze (nie tylko) amerykańskiej literatury i kultury. Pisarze tacy jak Jack Kerouac, Allen Ginsberg czy William S. Burroughs zmienili na dobre reguły pisarskiej gry, wzbogacając model literatury romantycznej m.in. o inspiracje jazzem, liberalny światopogląd, wrażliwość na zmarginalizowane warstwy społeczeństwa oraz umiłowanie nieskrępowanego przemierzania wzdłuż i wszerz kraju i świata. Od zarania ruchu aż po dziś dzień o bitników upomina się pop-kultura; warto więc zastanowić się dlaczego tak się dzieje, dokonując przeglądu bitnikowych wątków w kinie i grach wideo.

Dla kogo? Liceum, dorośli
Gdzie? ul. Liniarskiego 3, sala 20
Kiedy? 18.15 – 19.15
Język: polski
Limit miejsc: 30
Zapisy: t.sawczuk@uwb.edu.pl

3. Henry David Thoreau, pieniążki i przekleństwo wszelkiej władzy: historia dziewiętnastowiecznego hipstera (WYKŁAD ONLINE)

Dr Jacek Partyka w swoim wykładzie poświęconym czołowej postaci amerykańskiego Transcendentalizmu postara się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Czy literatura ma realny wpływ na rzeczywistość? Czy dawne teksty, na przykład dziewiętnastowieczne, mogą zmieniać współczesny świat? Jak może zachować się jednostka w zderzeniu w opresyjną władzą?

Dla kogo? Liceum, dorośli
Gdzie? online: Nagranie z premierą na YouTubie Nocy Anglistów 25.11
Kiedy? 17.00 – 18.00
Język: polski

Więcej szczegółów i informacji dotyczących wydarzeń online organizowanych przez ośrodki w całej Polsce na stronie: https://nocanglistow.pl/